Vypočujte si príbehy ľudí, ktorých zasiahla zmena klímy. Alebo sa môžete preniesť do života vnútorne vysídlených ľudí tak, že ich vo virtuálnej realite požiadate, aby sa zamysleli nad svojimi najcennejšími vecami. Predmety, ktoré vysídlení ľudia nosia so sebou, keď musia opustiť svoje domovy, sa často stávajú fyzickým stelesnením sveta, ktorý medzitým zmizol. Pre mnohých predstavujú prísľub návratu. Kľúč, košeľa alebo fotografia sú pre nich teraz symbolom zápasu a majákom nádeje.
Príbehy v angličtine si budete môcť vypočuť vo vstupnej hale kina Lumière tieto dni:
19.10. od 13:00 do 15:30 a od 18:00 do 19:00
20.10. od 13:00 do 16:00 a od 18:00 do 20:00
Tieto skutočné príbehy vám prináša Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
Nezávislé kultúrne priestory nie sú iba dejiskami performatívnych prejavov či miestami konania výstav výtvarného umenia. Slúžia aj ako miesta stretávania, diskusií, polemík, spoločného prežívania a formovania komunít. Nezávislé kultúrne a umelecké inštitúcie teda už zo svojej podstaty nemôžu nikoho vylučovať, hoci nie vždy podávajú obsah určený najširšiemu publiku. Aj vďaka podpore rozmanitosti bývajú často ostrovmi slobody v neslobodnej spoločnosti či v spoločnosti, ktorá k neslobode smeruje.
S pozvanými hosťami budeme debatovať o tom, ako sa nezávislá kultúra môže stať dobrou spojenkyňou LGBTI+ ľudí, ako sa môžu kultúrne priestory a prostredie stať bezpečnejšími a zároveň ešte otvorenejšími a čo to konkrétne znamená a zahŕňa. Ako formovať inkluzívnu spoločnosť práve cez nástroje nezávislej kultúry? Zamyslíme sa aj nad tým, ako túto otvorenosť (bezpečne a zrozumiteľne) komunikovať tak smerom dovnútra organizácií a inštitúcií, ako aj smerom k verejnosti. Pozrieme sa na to, ako sa nezávislej kultúry dotýka okliešťovanie ľudských práv LGBTI+ ľudí a aký vplyv na nich majú útoky na nezávislú kultúru.
Hostia:
Bohunka Koklesová, rektorka Vysokej školy výtvarných umení,
Eva Križková, režisérka a riaditeľka filmového festivalu Jeden svet,
Andrej Kuruc, psychológ a dramatik.
Moderuje Liberty Blake Simon.
Podujatie realizujeme v rámci projektu PRIDEme do krajských miest 2024. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Diskusia vznikla v spolupráci s občianskym združením Saplinq, kultúrnym centrom Tranzit a filmovým festivalom Jeden svet. Koná sa ako sprievodné podujatie k výstave Tomáša Rafu Over the Rainbow/Ponad dúhu a k hlavnému programu filmového festivalu Jeden svet.
Vystúpenie kapely Preßburger Klezmer Band prináša podmanivú interpretáciu známych i unikátnych piesní, ktoré vyjadrujú strhujúcu emotívnosť a tanečnosť klezmerovej hudby. Koncert uvádzame na Jednom svete ako sprievodné podujatie k filmu Projekt Klezmer. Kapela účinkuje v zložení: spev Marta Potančoková, klavír Valér Miko, klarinet Miro Lago, kontrabas Samuel Alexander, bicie Jakub Valíček.
Koncert naväzuje na film Klezmer Projekt.
Vstup na koncert je voľný.
Diana Fabiánová aj tento rok pozýva všetkých milovníkov a milovníčky Jedného sveta na raňajky. Budú čerstvé croissanty, networking, rozhovory s filmovými hosťami a hostkami Jedného sveta, ale aj predstavenie Sacharovovej ceny za slobodu myslenia 2024. O tejto cene a o tom, čo našej spoločnosti prináša, sa budeme rozprávať so zástupcami Európskeho parlamentu na Slovensku. Po raňajkách sa vopred registrované účastníctvo budú môcť zapojiť do rolovej hry Cieľ Európa.
Vyskúšajte si vzdelávaciu rolovú aktivitu Cieľ Európa a vžite sa do úlohy ministra, starostu, eurokomisára, zástupcu občianskej iniciatívy alebo miestneho podnikateľa. Diskutujte spolu a rokujte o možných riešeniach migračných výziev, ktoré sa dejú najskôr na úrovni Európskej únie a následne v krajine a meste, ktoré si vyberiete. Tento interaktívny nástroj vám umožní vnímať a vyskúšať si, aké rozličné reálne dôsledky – v závislosti od situácie – môžu mať rozhodnutia o migračnej politike pre rôzne skupiny cudzincov – utečencov, zahraničných pracovníkov, neregulárnych migrantov, ako aj pre občanov krajín EÚ.
Aktivita je určená pre 4 skupiny po 4 až 6 účastníkov starších ako 16 rokov a absolvovať ju trvá približne 90 minút. Viete ju hrať v slovenčine, angličtine a s tlmočením do posunkového jazyka.Viac informácií nájdete na Vzdelávanie o migrácii - EMN.
Na aktivitu je potrebná registrácia vopred, pričom prednosť budú mať tí účastníci a účastníčky, ktoré sa prihlásia skôr. Registrujte sa prosím cez formulár na tomto LINKU.
Túto aktivitu vyvinuli odborníci na migráciu z rôznych európskych krajín v rámci činnosti Európskej migračnej siete (EMN). Koordinátorom EMN v Slovenskej republike je Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). Aktivity EMN na Slovensku financuje Európska únia a spolufinancuje Ministerstvo vnútra SR.
Vypočujte si príbehy ľudí, ktorých zasiahla zmena klímy. Alebo sa môžete preniesť do života vnútorne vysídlených ľudí tak, že ich vo virtuálnej realite požiadate, aby sa zamysleli nad svojimi najcennejšími vecami. Predmety, ktoré vysídlení ľudia nosia so sebou, keď musia opustiť svoje domovy, sa často stávajú fyzickým stelesnením sveta, ktorý medzitým zmizol. Pre mnohých predstavujú prísľub návratu. Kľúč, košeľa alebo fotografia sú pre nich teraz symbolom zápasu a majákom nádeje.
Príbehy v angličtine si budete môcť vypočuť vo vstupnej hale kina Lumière tieto dni:
19.10. od 13:00 do 15:30 a od 18:00 do 19:00
20.10. od 13:00 do 16:00 a od 18:00 do 20:00
Tieto skutočné príbehy vám prináša Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
Workshop určený len pre vybraných účastníkov.
Medzinárodný filmový festival Jeden svet už po štvrtýkrát prinesie vzdelávacie podujatie Dni zmeny. Počas trojdňového workshopu získajú účastníci poznanie o tom, čo je to spoločenský dosah umenia, čo je to kampaň so spoločenským dosahom a ako s nimi pracovať. Na workshope budú mať príležitosť vytvoriť si vlastnú kampaň.
Dni zmeny sa budú konať od 21. do 25. októbra 2024.
Chceli by sme veriť, že brány divadiel a dvere do kinosál v našej krajine budú raz za každých okolností otvorené pre všetkých. Bez rozdielu. Ak sa však zameriame na divákov s poruchou sluchu a poruchou zraku, vieme, že inkluzívne premietania a plne prístupné divadelné predstavenia tu nie sú ani zďaleka bežnou realitou. A aj to, že je to tak už akosi pridlho. Pýtame sa teda, prečo je to tak a čo s tým.
Vo štvrtom ročníku našej diskusie venovanej prístupnosti a inklúzii sa zameriame na prostredie divadiel a kín. Pozveme vás do zákulisia zabezpečovania prístupnosti konkrétnych umeleckých projektov a ukážeme vám, ako si poradiť so zúfalstvom z toho, keď sa na začiatku zdá, že nič nefunguje a nič sa nedá. Predstavíme, aké možnosti ponúka vhodné priestorové a technické zabezpečenie a odhalíme, že so správnym presvedčením a odborníkmi je prístupnosť inšpiratívnou a obohacujúcou umeleckou cestou.
Štvrtý ročník diskusie Audiovízia bez bariér pozýva do debaty všetkých, ktorých už omrzelo klasické načo, prečo, za čo. Pozývame všetkých, ktorí sa prístupnosti a inklúzii nechcú venovať len naoko, avšak možno iba celkom nevedia, ako na to. Je totiž najvyšší čas, aby prístupnosť v našom (kultúrnom) priestore nebola už len atraktívnou kolónkou v žiadosti o rozpočet či povinnosťou, ktorú si treba splniť. Pridajte sa preto k nám a spoločne hľadajme cesty, ako zo sna o prístupnosti spraviť bežnú slovenskú realitu.
Diskusia bude tlmočená pre divákov s poruchou sluchu, ako aj zo slovenčiny do angličtiny.
Spoluorganizátorom panelovej diskusie je Katedra translatológie FF UKF v Nitre. Diskusia je výstupom projektu VEGA 2/0092/23 Preklad a prekladanie v dejinách a súčasnosti slovenského kultúrneho priestoru.
Hostia:
Zuzana Hrebičíková, zástupkyňa divákov s poruchou zraku, herečka (Divadlo Zrakáč),
Michal Hefty, zástupca divákov s poruchou sluchu, expert na divadelné tlmočenie do posunkového jazyka (Myslím – centrum kultúry Nepočujúcich),
Zita Hosszúová,filmová vedkyňa (Kino Lumière),
Svetozár Sprušanský, dramaturg a režisér (Nová scéna),
Alina Secară, medzinárodná expertka na prístupnosť a technologické riešenia (Viedenská univerzita).
Moderuje Emília Perez, expertka v oblasti prístupnosti (Katedra translatológie FF UKF v Nitre).
Je povinnosťou dokumentaristov a dokumentaristiek zachytávať nie len ducha doby, ale tiež aktuálne politické dianie? Mali by v extrémne pohnutých časoch dokázať zložiť kameru a brániť ideály? Kde vidia svoje miesto dnes, tu a teraz? Na tieto otázky budeme hľadať odpovede v panelovej diskusii Asociácie slovenského dokumentárneho filmu.
Diskutujúci/e: Soňa Lutherová (sociálna a vizuálna antropologička, dokumentaristka), Tereza Rozálie Koldová (kordinatorka českého a slovenského workshopu Dok.incubator), Sára Prokopová (študentka dokumentárnej réžie), Robert Mihály (študent dokumentárnej réžie)
Moderuje: Jukub Julény (dokumentarista, dramaturg publicistiky a dokumentu v RTVS a fotoreportér agentúry SITA)
Čo je to spoločenská zmena? Ako je možné ju dosiahnuť? Aké nástroje sú k dispozícii na presadenie spoločenskej zmeny prostredníctvom umenia? Kto sú vhodní partneri na presadenie zmeny? Aké druhy spolupráce s partnermi z verejného a tretieho sektora sú pre tvorbu umenia zmysluplné? Ako s partnermi pracovať? Témou spoločenskej zmeny a zmysluplného partnerstva vás budú prostredníctvom teoreticko-praktickej prednášky sprevádzať lektorky z oblasti filmu a verejnej politiky Eva Pavlovičová a Alexandra Poláková Suchalová.
(Podujatie je otvorené pre verejnosť, vstup voľný)
Vypočujete si inšpiratívne príbehy, ktoré ilustrujú, ako konkrétne projekty a iniciatívy dokážu meniť svet k lepšiemu. Cez fascinujúce rozprávanie jednotlivcov, ktorí sa neboja prijať výzvy a prinášať zmeny, získate poznanie o skúsenostiach z terénu. Sú to príbehy o úspechoch, prekážkach, o lekciách, ktoré sa naučili na svojej ceste za zmenou. Nechajte sa inšpirovať a objavte, ako aj vy môžete začať vytvárať vlastný dopad svojím umením. Vypočujete si Patrika Pavlovského, presadzujúceho zmeny v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, Evu Pavlovičovú a Evu Križkovú, ktoré s filmom Vtáčnik presadzujú zmenu v oblasti mestskej biodiverzity a udržateľného rozvoja miest.
(Podujatie je otvorené pre verejnosť, vstup voľný)
Vyše 122 miliónov ľudí na celom svete je vysídlených z dôvodu prenasledovania, konfliktu, násilia, porušovania ľudských práv, čo je realita plná neistoty, strachu a napätia. Túto realitu teraz dokážeme zobraziť aj pomocou moderných technológií. UNHCR vám priblíži príbehy niektorých najzraniteľnejších ľudí na svete, ktorí sú na úteku po celom svete.
„Mraky nad Sidrou“ je 8-minútové video, v ktorom vám 12-ročné dievča Sidra zo Sýrie predstaví svoj život v utečeneckom tábore Zaatari v Jordánsku.
Ten je v súčasnosti domovom viac ako 80 000 sýrskych utečencov. Vo filme budete môcť obzerať navôkol v rozsahu 360 stupňov a vizuálne pochopiť prostredie, ktoré obklopuje státisíce ľudí na úteku. Vstúpite do reality, ktorú by nemal nikto zažiť.
Druhým dostupným filmom je „Vysídlenci" je 10-minútové video, ktoré sleduje tri deti v ich svete - Olega z Ukrajiny, Chuola z Južného Sudánu a Hanu, sýrsku utečenkyňu žijúcu v tábore v Libanone.
Uvidíte ich kamarátov, dedinu, život. Vypočujete si ich príbehy a budete s nimi kráčať po poliach, sedieť v sutinách a budete svedkami šialeného boja o jedlo zhadzované z lietadiel s humanitárnou pomocou.
Pridajte sa k nám na dôležitú diskusiu s režisérom a producentom Andreiom Zincom, ktorý predstaví kampaň za zmenu spojenú s jeho úspešným filmom Kto nie som (r. Tünde Skovrán, 2023), ktorý Európska filmová akadémia nominovala na najlepší dokumentárny film. Andrei Zinca sa s nami podelí o svoj pohľad na to, ako môže umenie slúžiť ako nástroj na spoločenskú zmenu. V rámci diskusie sa dozviete, ako bola kampaň za zmenu spojená s filmom Kto nie som koncipovaná a aké stratégie sa použili pri jej implementácii. Po prezentácii budete mať príležitosť klásť otázky a zapojiť sa do diskusie. Nezmeškajte túto jedinečnú príležitosť získať hlbší pohľad na proces presadzovania zmeny prostredníctvom umenia a dozvedieť sa viac o kampaniach za zmenu.
(Podujatie je v anglickom jazyku, otvorené pre verejnosť, vstup voľný)
Slávnostné otvorenie výstavy Sacharovova cena: Európsky parlament a ľudské práva, spojené s vyhlásením tohtoročného lauréata alebo laureátky.
Andrej Sacharov (1921 – 1989) bol sovietsky fyzik a disident, ktorý sa usiloval o prepustenie opozičných aktivistov a stal sa jedným z najodvážnejších kritikov režimu a stelesnením boja proti potláčaniu základných ľudských práv. V roku 1975 mu udelili Nobelovu cenu za mier. Európska únia od roku 1988 každoročne vyznamenáva cenou, ktorá nesie jeho meno, významné osobnosti, skupiny a organizácie, ktoré preukázali odvahu a postavili sa proti útlaku v boji za ľudské práva a základné slobody.
Mnohí LGBTI+ ľudia len túžia prežiť vlastný život v plnosti a bez skrývania sa. Ich každodenné šťastie a duševná pohoda sa však neraz stávajú politickým aktom. Ako sa dá bojovať proti útlaku obyčajnou radosťou zo života? Ako narúša oslava pestrosti identít zabehnuté štruktúry? Ako vzniká revolúcia z každodenných banálnych situácií, keď človek chce iba byť sám sebou? O queer radosti bude debata Tepláreň naživo, ďalšia zo série diskusií, v rámci ktorých Roman Samotný a jeho pozvaní hostia približujú skutočné príbehy LGBTI+ ľudí.
Hostia:
Vasilij Želnin, LGBTI+ aktivista z Ruska,
Branislav Dekrét, organizátor Pureheart párty.
Moderuje Roman Samotný.